Oturduğu yerden milyonlar kazanıyor

Son birkaç yıldır ülkemizde de popülerleşmeye başlayan e-spor, dünyada popülerliğini kanıtlamış etkinliklerden birisi. Öyle ki artık profesyonel bir e-spor oyuncusunun aylık geliri, pek çok meslek grubunu üzerine çıkmış durumda.

Aylık geliri dudak uçuklattı!

Bu oyunculardan bazıları, ünlü şarkıcılardan hatta futbolculardan bile fazla kazanabiliyor. Bu isimlerden birisi de Amerikalı profesyonel espor oyuncusu Tyler “Ninja” Blevins hem fortnite hem pubg oynayan bu oyuncunun kazandığı para akıl almaz derecede fazla

doğruyu söylemek gerekirse. Çocukken birçoğumuz oturduğumuz yerden, oyun oynayarak para kazanmanın hayallerini kurardık. Günümüzde hayal olmaktan çıkmış durumda. Artık bu hayalin gerçek olduğunu görüyoruz. Bunun için tek yapmamız gerekense, belirli bir oyunda uzmanlaşmak. Henüz e-sporun olgunlaşmamış olması dolayısıyla da yaygınlaşma evresi tamamlanmış değil. Bu sebepten ötürü henüz belli bir kitleye hitap eden oyun sayısı da sınırlı. Şu anda en çok tercih edilen ve en fazla oyuncuya ulaşmış olan oyunlar LoL, CS GO, PUBG ve Fortnite diyebiliriz.

Amerika’da faaliyet gösteren Team Liquid üyesi Tyler “Ninja” Blevins de genel olarak PUBG yayınlarıyla ünlenmiş bir isimve ününü devam ettirmekte kararlı hem fortnite hemde pubg de iyi olan bu oyuncu. Geçtiğimiz günlerde bir TV kanalına konuk oldu, sadece oyun oynayarak ayda 500.000 dolar civarında yani 2.315.350 tl’lik bir meblağ kazandığını ifade etti. Yani Blevins’in yıllık geliri ortalama olarak 6 milyon dolara yani 28 milyon tl ye denk geliyor. Bu miktar ülkemizdeki yıldız futbolcuların aldığı yıllık ücretin bile üzerinde.

Özellikle Twitch üzerinden yaptığı yayınlar sayesinde bir hayli büyük bir kitleye erişen Blevins, ortalama olarak günlük 15 milyon izleyiciye hitap ediyor.

Leave a Comment