Gelecek Yıl Türkiye Yapay Zekada Çığır Açacak !

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde sahneye çıkan Kaan Terzioğlu ,  Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zeka şovu yapacaklarını belirtti.

Bu yıl  dokuzuncu yılı olan Turkcell Teknoloji Zirvesinde ‘Türkiye.Bugün.Şimdi’sloganıyla birlikte kapıları açtı . Turkcell Genel Müdürü olan Kaan Terzioğlu gelecek yılla ilgili yerli ve milli yapay zeka hakkında çok önemli bilgilendirmelerde bulundu. Yapmış oldugu konuşmada kendisine  ‘onuncu genel müdürüm’ olarak tanıttığı Alexa nın daha iyi ortamlar güzel ve önemli gelişmelerle birlikte önemli bir açıklamada bulundu   ” Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zeka şovu yapacağız.’’ dedi.

 

Kaan Terzioğlu yapay zekadaki ham  datayı işleminin ve güven tutmanın önemli olduğundan bahsetti . Ve sözlerine şu şekilde devam etti “Yerli ve milli arama motorumuz yani, bizim için çok önemli. Yine Türkiye’nin datası Türkiye’de kalsın ve değere kavuşsun diye Türkiye’nin dört bir tarafından veri merkezleri inşa etmeye devam ediyoruz.’’ dedi.

 

Teknoloji Zirvesi’nde başka bir konuşma gerçekleştiren yapay zekanın babası olarak adlandırılan Stuart J. Russell yapay zekaların  5 yıl içerisinde insanlarla aynı işlevlerini yapabileceğini belitti. Yemek yapabilecek ,ütü yapabilecek ,temizlik yapabilecek ve buna benzer  yapabileceği bir sürü ortamı olan  yapay zekaların insanlarla aynı işlemleri yapacağını belirtti.

 

Yakın zamanda gündemde olan yapay zekaların insanların sonun getirecek tartışmasını da  Russell şu sözleriyle yorumladı. “Şu anda yapay zekâ, insanlar gibi duygulara sahip değil. İleride, yapay zekânın insanlığın yaşadığı bir dünyanın sonunu getirmemesi için onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız.’’ dedi

Yapay zeka üretiminde 2010 verilerine baktığımız zaman insanların %30’luk hata payı nın olduğunu zaman ilerledikçe 2015 yılında bu oranın %2 lere düştü görüldü.  Yapay zekaların istemesekde ilerde insanın seviyesine gelecek ve daha iyi olacaklarını söylemek büyük olasılıkla muhtemel. Yapay zekaları tasarlarken bu ihtimali her zaman göz önünde bulunması gerekmektedir . Yapay Zeka ilerideki zamanlarda insanların yaşam standartlarını en üst seviyelere çıkartması bekleniyor .

 

 

Leave a Comment