Kim Demiş Uzayda Müzik Yapılmaz Diye

Bilim adamları bundan 10-15 yıl önce uzayda müzik yapılamayacağını söylemişlerdi ama öyle bir alet yaptılar ki bilim adamlarının söylediklerini çürüttü .  Günümüzde ki  geleneksel aletlerden çok farklı olan bir cihaz üretildi.  Bu cihaz sıfır yerçekimimde  kullanılmak üzere tasarlanan  Telemetron adında bir cihazdır .
MIT’de  (Massachusetts Institute of Technology) yapılan telemetron’u uzayda teste tabi tutacaklar .  Şuan bir deney ürünü kullanılan telemetron bütün müzik aletlerinden farklı bir konuma sahip . Çünkü şimdiye kadar furby oyuncaklarından imal edilmiş değişik orglardan , orjinal siberpunk saksafonlara kadar   değişik seslere sahip olan  telemetron  uzayda insanları motive edecek gibi duruyor. MIT  Media Lab araştırmacıları olan Sands Fish ve Nicole L’Hullier tasarlanmış olan Telemetron  yerçekimsiz ortamda çalınmak çalınması için üretilmiş bir uzay müzik aracı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz .

 

Müzik insanın tabiatında olan bir parça uzayda astronotların bu parçadan mahrum kalmasını gönlümüz razı gelmediği için bilim insanları Astronotları düşünürek Telemetron’u  icat etmiş . Telemetron’u en ilginç kılan özelliği ise ne üflenerek çalınıyor ne de tuşlarla çalınıyor . Telemetrom , farklı yönlere hızlarla çevrilerek kullanılıyor  beşgen biçimde olan bu alet  10 tane şeffaf yüzeyi bulunan bir kutuya benzetilir  .  Kutuya benzetilen bu müzik aletinin içerisinde ise rüzgar çanları bulunuyor . Rüzgar çanlarının olması müzik çaldığı anlamına gelmiyor o yüzden rüzgar çanlarında bulunan jiroskoplar  ihtiyacımız var . Jiroskoplar sayesinde çanların yönlerini ve hızlarını buluyoruz . Bu aşamadan sonra ise saptanan rüzgar çanların yönleri ve hızları  bir bilgisayara aktarılıyor . Bilgisayar bu verileri aldıktan sonra işleme sokup  o verilere ses dönüştürüyor .

 

Uzayda çalınan bu çalgı sadece sıfır yerçekiminde deneyimlemeyi sağlamış olduğu parabolik uçuş  testlerinde geçmiş bulunmakta. Bilim adamları müzik aletinin gerçek uzayda test edilmediğine değindiler .  Bilim adamaları şöyle bir çıkarımda bulundular bu alet sayesinde insanların ne kadar çok bilgi öğrendilerini söyleyen Sands, Nicole  Telemetron gibi sıfır yerçekimde projeler üretmek için çok heyecanlı olduklarını söylediler . Uzayda bizim ve insanların bilmediği daha doğrusu insanların yaşamını etkilecek bir sürü şeyin olduğunu  dile getirdiler . Sands fish  en çok arzuladığı şey ise o uzaydaki insanların  psikolojilerini anlayabilmek hatta bunun üzerine  tasarım gerçekleştirecek olan bir dizayn  şirketi kurmakta istediğini belirtti .

 

 

Leave a Comment