Pubg ve Fortnite davası sonuç buldu

Günümüzün en popüler 2 oyunu olan  PUBG ve Fortnite arasında başlayan telif davası, yapımcıların anlaşması sonucunda karara bağlandı.   Bluehole yetkililerinin, Epic Games’e açtığı davayı geri çektikleri gün yüzüne çıkmış oldu.

2018’de en çok oynanan çoklu oyunculu oyunlar arasında 1.’lik yarışına giren , PUBG ve Fortnite arasındaki ipler son günlerde hayli gerilmişti. PUBG’nin yapımcı

ekibi, Fortnite’ın kendi oyun motorlarını kopyalayarak geliştirildiği iddiasıyla Epic Games’i mahkemeye vermişti. Ancak, dava süreci daha başlamadan sona erdiği açıklandı.

PUBG ve Fortnite arasındaki dava sona erdi

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene Steam üzerinden oyunculara sunulan PUBG, Battle Royale ismi verilen oyun stili ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Sonradan PUBG’nin tarzını taklit eden pek çok yapım oyun severlerin beğenisine sunuldu. Fakat hiç biri Fortnite kadar ses getirmedi.

PUBG ve Fortnite, birbirlerine ne kadar benzer yapıda olsalar da tamamen farklı yönleri de mevcuttu. ancak bu durum, PUBG yapımcılarının, Epic Games’e dava açmasına engel olmadı.

Kısa süre önce Bluehole tarafından yapılan açıklamada, Epic Games’in PUBG oyun motorunu kopyaladığı gerekçesiyle, telif hakkı davası açıldığı belirtilmişti. Ancak davanın henüz ilk duruşması bile gerçekleşmeden, Bluehole yetkililerinin, Epic Games’e açtığı davayı geri çektiklerini bildirdi.

Tahminlerimize göre, tarafların kendi aralarında anlaşmaya varmaları sonucu, aradaki tatsızlık giderilmiş oldu.

Hali hazırda PUBG’nin kullandığı oyun motoru zaten Epic Games tarafından geliştirilmişti. Fakat motorun tüm hakları Bluehole stüdyolarına aitti.

Leave a Comment