SPACE X BAŞARABİLDİMİ?

Elon Musk’ın yaptığı amerikan destekli SpaceX, kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’nin başarıcağı konusunda emin olmasalar bile fırlatma başarı ile sonuçlandı.

büyük ihtimalle siz bu yazıyı okurken Tesla Roadster araba, içindeki cansız mankenle, hoparlörden David Bowie’nin şarkısını çala çala Mars’ın yörüngesine doğru ilerliyor.

Elon MUsk her projesinde olduğu gibi bu projesinde de çılgınlıklara başvurmuş hatta bazı insanlara göre projeyi sadece eğlence amaçlı pamıştır. Kiraz kırmızısı elektrikli Tesla’nın tekerleri uzay giysilerinden yapılmış, yolcunun kemeri de takılı. “Astronot” şoförün yanına da uzaylılarla karşılaşırsa diye kullanışlı bir not iliştirilmiş: “İnsanlar tarafından Dünya’da yapılmıştır.”

Arabanın önpanosuna “Panik olma!” yazılı.

Photoshop’da yapılmış başarısız bir resim gibi dursa da, fotoğraflar gerçek. SpaceX şirketinin kurucusu ve bu büyük şovun mimarı Elon Musk bile, yaşananları şaşkınlıkla izliyor. Musk’ın “Çılgınca şeyler gerçek olabiliyormuş” demesi de bundan.

peki neden bu noktaya geldik.

roketin fırlatılış anı

Bir süredir bu proje üstünde çalışan Elon Musk bu roketin uzayın derinliklerine gitmesini hedefliyodu servetinin büyük bi kismini bu projeye harcayan Elon Musk bu günlerde zor anlar yaşıyor.

Salı günü, SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, Musk’ın Tesla spor arabasıyla beraber Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Uzay üssü yakınlarında toplanan yüzbinlerce kişi gökyüzüne bakarak bu sradışı ve inanılmaz olaya tanık oldu.

Geri sayımdan çok daha once kusursuz bi şekilde planlanması gereken bu işlemlerden son dakikada bile endişe duyuluyoruddu.

Nasa’nın iletişim sorumlusu Jeff Lucas:misyonun başarılı olacağından emin değilim. Hatta izleyicilere Turuncu dumanlar kuleyi kaplayıp ardından dağılana kadar alkışlamayın dedim.

Florida kıyılarında yüzbinlerce kişi fırlatma anını izledi
Image captionFlorida kıyılarında yüzbinlerce kişi fırlatma anını izledi.

Sonunda rüzgar dağıldı, gökyüzü netleşti ve Falcon sis ve buharların arasından tarihi yolculuğuna başladı. Kalkışta kullanılan üç roketten ikisi başarıyla Dünya’ya geri indi. SpaceX’in fırlatma merkezinde hoparlörlerden Life on Mars (Mars’ta yaşam) şarkısı çalmaya başladı.

Roketin yörüngede birkaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl kalacağı tahmin ediliyor.ki bu ilerdeki fırlatışlar yada yörüngeye yerleştirilmek istenen uydular için bi zorluk daha çünkü zaten şu anda yörüngede fazlasıyla çöp ve eski uydu kalıntıları var.

araba

Fırlatışın 90 milyon dolara mal olduğu düşünülürse Musk’ı eleştirenlerinde sayısı hiç az deil

NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor. SLS de uçuş başına 1 milyar dolara mal olacak.

Bu nedenle birçok kişi Musk’ın neden bu kadar pahalı bir gösteri uçuşu yapmaya karar verdiğini merak ediyor. Çağımızda dünyanın en güçlü roketi olan Falcon, daha işe yarar yükleri uzaya taşıyamaz mıydı?

Ancakne olursa olsun, SpaceX’in planı gerçekleşti ve şirket kendini uzay ticareti yarışında önemli bir yere koydu.

Tesla Roadster

Musk da roketin fırlatılmasından kısa süre önce, bu soru işaretlerini açıklığa kavuşturmuştu:

“Eğer başarılı olursak, ağır yük roket şirketleri için oyun bitecek. Bu, yeniden kullanılabilir uçaklara sahip şirket ve tek kullanımlık uçak şirketlerinin olduğu bir dünyada, sizin gitmek istediğiniz yere paraşütle atlamanız ve sizin ardınızdan da uçağın bir yerlere çarparak düşmesi gibi bir şey. Kulağa çılgınlık gibi geliyor ama roket işi böyle.”

Falcon Heavy’nin kalkış anı SpaceX’in sitesinden canlı yayınlandı

Falcon Heavy’nin başarılı bir şekilde uzaya gönderilmesi Ay’ın üstünde yeni bir uzay istasyonu kurmak, uzaya yeni bir telekom ya da casus uydu taışmak ve uzayın derinliklerinde farklı noktalara insanları getirip götürmek gibi hayallerin de gerçek olabileceğine işaret ediyor.

Şimdilik Tesla Roadster araba uzayda yolculuğunu yalnız başına sürdürecek.

Sizce de yıldızlar bugün göze bir farklı görünmüyor mu?

Leave a Comment