Teknolojik Aletlerdeki Büyük Tehlike

Sürekli gelişim halinde bulunan teknolojik aletlerde büyük tehlike .  Yapılan araştırmalara göre sürekli rekabet çerisinde olan akıllı telefonlar  telefondaki yaptığımız işlemlerin gizli fotoğrafını çekerek 3. şahıslara göndererek özel bilgilerimizi kayıt altına alıyorlar.
Yapılan araştırmalarda araştırmacılar Facebook’a veri gönderen uygulamalarında olduğunu 17.260 aşkın android uygulamasını gözden geçirdi . Araştırma sonucunda uygulamalar  ekran görüntüsü alıp 3. kişilerle paylaşıldığı ortaya çıktı .

Bu uygulamardan biri olan teslimat uygulaması olan GOPuff uygulamasıdır . Bu uygulamada sizin özel ilgilerini kaydedip AppSee’ye gönderiyor olmasıyla ön plana çıkıyor.

 

Bu gibi olaylar karşımıza çıkan ilk olaylar değil tabi ki . Daha neyin olup bittiğini bilmediğimiz o kadar gizli içerikler vardır kim bilir . Şirketler böyle bir uygulamada bu gizli bilgileri almak istiyorsa ilk önce uygulamayı tasarlayanlardan izin almaları gerekiyor .

 

GoPuff adındaki teslimat uygulaması bu tür gizli işler çevirdiklerine dair hiç bir bilgi söylemedi . Bir süre sonra araştırmacılar bu konu hakkında uygulama sahipleriyle görüşüp durumu izah etmişler . Uygulama daha sonra güncelleme getirerek gizlilik politikalarını güncelleyerek olabilecek tehlikelere önlem aldılar .

 

Analiz şirketi olan AppSee  şirketlerinin reklamını şu şekilde yapıyorlardı ‘ uygulamanızı kullanan kişileri takip edin ‘ ifadelerini kullanıyorlardı. Lakin AppSee şirketin CEO’su şirketinin kuralları gereği müşterilerden ve kullanıcılardan  bilgileri toplayamayacağından müşterilerde kullanıcıya bildirmek zorunda cümlelerini ekledi

 

Leave a Comment