Türk Yapımı Hürjet İngilizlerin İlgi Odağı Oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından geliştirilen Türk yapımı olan jet eğitimi ve yakın destek uçağı Hürjet, adeta bir mıknatıs gibi Farnborough Havacılık Fuarı’nda ingilizlerin ilgisini  çekti .
İngiltere’nin Farnborough Havalimanı’nda Farnborough Havacılık Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan hürjet ilk defa büyük bir ilgi odağı oldu .

 

 

Eylül ayında ilk kez havalanması planlanan t-625  Özgün Helikopter ve İnsansız Hava Aracı ANKA görkemli bir şekilde sergilendiği, T129 Atak helikopterinin ise uçuş gösterisi yaptığı fuarda Hürjet’in sergilenmesi  fuardaki kişilere beklenmedik bir sürpriz oldu.

 

 

Türkiyen’nin üretmiş olduğu Hürjet fuarda dijital kamuflajlarla sergilenmektedir . Hürjet dünya üzerinde yeni bir trend açmış gibi görünüyor çünkü uçak tasarımlarının Hürjete benzetileceği söyleniyor . Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yöneticilerini ve yetkililerine en  çok sorulardan biri ise Hürjet’in ne zaman havalanacağı sorusu oluyor .

 

 

Farnborough Havacılık Fuarı’nda sadece Hürjet sergilenmedi  . TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilimiş olan  Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye’nin ilk milli hava füzeleri olan Gökdoğan ve Bozdoğan ve ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdüm Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas olmak üzere Türk yapımı bombalar da Farnborough Havacılık Fuarı’nda görücüye çıktı .

 

Leave a Comment