Uzaydan Gelen Hayalet Parçacık

Gökbilimciler , astronomide çığır açacak bir cisim keşfettiler . Uzak evrenden geldiği düşünülen yüksek enerji parçacıkların kaynakları bulundu . Bulunan yüksek enerji parçacıklarda ilk defa nötrinolara ait parçalar keşfedildi.
Son iki yıldır  bilim insanları Yerçekimi dalgalarını hiç olmadığı kadar yakından inceliyor ve titiz bir çalışma yürütüyorlar . Dünya çapında gelişen yüksek teknolojilerin bilimde ve uzay araştırmalarında da kullanıldığı göze çarpıyor . Gelişen teknoloji ile birlikte daha farklı bakış açılar elde eden bilim adamları  bu yapmış oldukları araştırmalarda olumlu sonuç aldıklarını dile getirdi.

Bilim adamları ilk defa  22 Eylül 2017’de 6 parçacıklı olan bir nötrino bulduklarını dile getirmişti . Bilim adamları araştırmalarını yüksek teknolojileri bulunan Güney kutbu’nda bulunan IceCube gözlemevinde yaptı. Bilim adamları Nötrinoyu yakaladıktan  43 saniye sonra yapmış oldukları çalışmayı herkesle paylaşmıştır . Yüksek enerjiye sahip olan nötrinoyun çekirdeğinde dev bir karadeliğe sahip olan  TXS 0506 + 056  isimli bir yüksek enerjili bir galaksi olduğu söylendi .

 

 

NASA’nın Dünya yörüngesindeki Fermi Gamma-ray Uzay Teleskobunda bulunan aşşağı yukarı 20 farklı gözlemevi keşfedilen nötrinoların ardından harekete geçti . Bulunun nötrinoların kaynağı araştırılmaya başlandı . Bilim adamları bulunan nötrinolarda ışıl ışıl parlayan gamma ışıklarının gönderdiğini ve gönderilen nötranlarında şans eseri bulunduğunu dile getirmişlerdir.

 

Bilim adamaları , IceCube’un veri arşivlerini incelediği esnada daha önceki 2014-2015 yıllarında bu tarz bir maddeyle alakalı 1 düzine daha etkinliğin sisteme kayıt edildiğini söylemişlerdi.  Eski arşivlerden de yararlanan bilim adamları  bu sayede  bulunan nötrinoların kaynağının bir galaksiden geldiğini kesin bir şekilde ifade ettiler .

 

Araştırmalar sonucunda bulunan  nötrino  ilk defa tespit edildiği için  önemli değildir o maddenin de bize katmış olduğu daha yararlı içerikler vardır . Kozmik ışınlara sahip olan nötrino  bilim adamlarına kozmik ışıklar hakkında daha çok bilgiye ev sahipliği yapıyor.

Bilim insanları  için kozmik ışınların kaynağı her zaman bir soru işareti olarak hafızamızda kaldı  .  Dünya bir uzay boşluğunda olduğunda dolayı uzaydan  dünyamıza bir kozmik ışık yağmuru olduğunu tahmin etmemek zor olmasa gerek . Dünyamıza gelen bu kozmik ışıkların kaynağını bir türlü belirleyememizin sebebi ise  diğer kozmik  ışınların birbirinden farklı parçacıklarının olmasıdır. Bilim adamları  bu parçacıklar her seferinde yörüngelerinin uzayda değiştiğini gözlemlemiştir  . Lakin şimdi nötrinonun kaynağının nereden geldiğini bildiğimiz için artık  kafamızdaki soru işaretleri silinmiş oldu

 

 

Bilim adamları bulunan nötrinoları ” hayalet parçacık ” diye tescil etmişlerdir . Bilim adamların hayalet parçacık demesinde ki sebep  ise bu nötrinolar’ın bir kütlesinin olmaması ve nadir bir nötrinoyla karşılaştıkları için hayalet parçacık diye adlandırılmıştır .  Dünyamız düz bir çizgi üzerinde seyahet içerisinde olduğu için yolculuk esnasında dünya ile parçacıklar birbirleriyle çok az etkileşim içerisinde olduğu anlaşıldı.

Keşfedilen yer çekimi dalgaları evrendeki olağanüstü bazı durumları incelememizde katkıda bulundu . Kara delikler, nötron yıldızlarının ortak yönlerini açıklayabilmek bunlardan bazılarıydı. Bu araştırmaları bir teleskop aracılığıyla  yapmak imkansız . Bu keşfedilen yüksek enerjili nötrinolar bu  ilginç bilgilere eklenerek bu bilgilerin başka yönlerini de görmüş olduk

 

Leave a Comment