YAPRAĞIN ÜZERİNDE İNSAN KALBİ

Bilim insanları bitki yapraklarının damarlarından yararlanarak daha once gelemedikleri kadar ileri geldiler ve sıfırdan yaprağınüzerinde yaşıyan bir kalp yaptılar.
Organ nakli için yeteri kadar donör bulunamayışı bilim insanlarını son yıllarda, laboratuvarda bütün organ üretmeye yöneltti. laboratuvarlarda genel olarak kalp üretememenin sebebi biyomühendislik problemi. üretilen dokuda kanı taşıyabilecek bir damar sisteminin henüz kurulamamış olması. 5-10 mikrometre genişliğinde olması gereken damarlar, oksijen ve besin taşıdığından dokular ve organlar için hayati bir öneme sahip. Worcester Politeknik Enstitüsü’nden araştırmacılar, bu büyük problemi cözmek için daha önce akla bile gelmemiş olan bu yöntemi buldular. Ispanak yaprağının damarlarını kullanarak insan kalp dokusu üretmeyi denediler ve şsşırtıcı derecede başarılı oldular.

araştırmacılar makalelerinde, bitkiler ve hayvanların çok farklı sıvı, kimyasal ve makromolekül taşıma yaklaşımlarının bulunduğunu fakat her iki grubun da damar sistemlerinin şaşırtıcı bir biçimde benzerlik gösterdiğini belirtiyor. Bu çalışmada ekip, hücrelerinden arındırılmış (decellularized) ıspanak yapraklarının üzerine insan hücreleri yerleştirerek bu yapı üzerinde, insan hücrelerinin gelişmesini sağladı. Ispanak yapraklarının hücrelerini uzaklaştırmak için deselülerizasyon yöntemi yani bi tür hücreyi uzaklaştırma kullanılmıştır. Bu yöntemde, deterjan solüsyonu kullanılmakta ve bu sayede yapıdan hücreler uzaklaştırılmıştır.

Araştırmacılardan Joshua Gershlak, daha önce de insan kalbi üzerinde çalışarak deselülerizasyon yaptığını ve bu nedenle ıspanak yapraklarına baktığında, bu yapıyı aorta benzettiğini belirtmiştir. Aorta benzeyen bu yapının içerisinden hücre geçirmeyi düşündük, işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorduk fakat çok kolay ve tekrar edilebilir bir işlem olduğunu gördük. Ayrıca bu işlemin diğer pek çok bitkide işe yarayabileceğini belirtti. Bu yöntemin farklı dokular için farklı bitkilerle denenebilir bir işlem olduğunu da ekledi.

Bitkilerin kullanıldığı bu çalışma literatürde ilk değil. Daha önce Ottawa Üniversitesi’nde Pelling Laboratuvarında elma dilimi üzerinde insan kulağı geliştirilmişti. Bilim insanları, bu çalışmaların ışığında gelecekte, bitki dokularını kullanarak çok daha farklı başarılar elde edileceğinden oldukça umutlular.

Leave a Comment